Altın Almak Uzun Vadede Mantıklı Mı?

0
11036

Altın yatırımı uzun vade olarak düşünüldüğünde Türkiye piyasası için mantıklı bir yatırım aracıdır. Ancak bu yatırımı yaparken enstrüman ayrıntılarını, neye göre fiyatlandığını ve neye göre risk oluşturduğunu bilmemiz gerekmektedir.

Altın fiyatlarını etkileyen etmenler nelerdir?

Türkiye’de altın yatırımı yaparken dikkat etmemiz gereken 2 önemli unsur vardır.

Birinci unsur, ons altının dolar bazlı fiyatı (XAU/USD)’dir. Bu unsurun hareketlerini yakından takip ederek günlük yükseliş ve azalışlara göre yatırım pozisyonumuzu değiştirebiliriz. Dünya çapındaki riskler, Amerika, Avrupa ve Asya piyasalarındaki durumlar ve petrol fiyatları altının ons fiyatını etkilemektedir. Dünya piyasalarında dalgalanma ve risk yüksek seviyeye çıktığında güvenli liman olarak da tabir edilen ons altın fiyatı yükselmektedir. Risk azaldıkça da düşmektedir. Ancak; bu kesin bir kural olarak kabul edilmemelidir.

İkinci unsur, Amerikan doları/Türk lirası (USD/TRY) fiyatıdır. Ons fiyatı dolar bazlı ölçüldüğünden dolar yükseldiğinde altının gramı yükselir, azaldığından ise gram fiyatı düşer.

Bu iki unsur farklı etkenlerle hareket ettiğinden dolar (USD/TRY) ve ons altın (XAU/USD) yükseldiğinde gram altın fiyatları yükselir. Azaldığında ise fiyatlar düşer. Ons ve doların fiyatında biri azalıp diğeri artarsa da güçlü olan taraf ne tarafsa fiyatlar ona göre hareket eder. Aşağıdaki tabloda bu fiyat hareketlerinin sonuçlarını ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.

Dolar/TL ve Ons Altın Fiyat Hareketleri
Dolar/TL ve Ons Altın Fiyat Hareketleri

Yukarıdaki tabloda Ons altın dolar bazlı, Dolar TL bazlı düşünülmelidir.

Altın almanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Altın almak güvenli bir liman olarak da bilinse avantajları ve dezavantajları vardır.

Altın almanın avantajları

  1. Güvenli liman olması sebebiyle Dünya piyasaları tarafından kabul görmüştür.
  2. Fiyatlar artarken hem Dolar/TL artışından hem de ons altının artışından pozitif olarak etkilenir.
  3. Enflasyona eşit veya üzerinde getiri elde edersiniz.
  4. Rahatça her yerden alıp satabilirsiniz.
  5. Piyasada varyasyonları çoktur.

Altın almanın dezavantajları

  1. Fiyatlar azalırken hem Dolar/TL azalışından hem de ons altının azalışından negatif olarak etkilenir.
  2. Kuyumcudan alınan fiziki altınları saklarken çalınma riski olduğundan güvenlik sorunu vardır.
  3. Piyasaların volatilitesi (bir yatırım aracının fiyatındaki değişim) yüksek olduğunda fiyatı hızlı değişkenlik gösterir.

Altın yatırımı nasıl yapılmalıdır?

Çeşitli yöntemleri sizlere özetlemeye çalıştık, ayrıntıları sitemizde aratarak bulabilirsiniz.

Altın fonu alarak yatırım yapmak

Altın fonları ile bankalar üzerinden alım satım yapabilirsiniz. Altın fonları ile yatırım yapmanın avantajı alım/satım arasında oluşan banka/aracı kurum makasını ödemezsiniz. Ancak alım veya satım emri verdiğinizde o anlık fiyat üzerinden alım satım yapamazsınız. Fonun ertesi günkü fiyatı ne ise o fiyattan alım yapar, satarken de fonun ertesi günkü fiyatı ne ise o fiyattan satım yaparsanız. Ayrıca karınızın %10’unu da stopaj olarak devlete ödersiniz. Aşağıdaki tabloda TEFAS’a bağlı fonların son 5 yıl içerisindeki performansını inceleyebilirsiniz.

Altın Fon Getiri Karşılaştırma
Altın Fon Getiri Karşılaştırma

Bankadan altın almak

Bankadan vadesiz altın hesabı açtırarak gram altın alabilirsiniz. Bazı bankalar sadece gram altın satış/alışı yaparken, bazı bankalar da çeyrek altın, tam altın, Cumhuriyet Altın’ı satış/alışı yapmaktadır. Aslında tüm altın çeşitleri gram altına bağlıdır. Örneğin çeyrek altın (küçük altın) aldığınızda 1,754 gram altın almış oluyorsunuz.

Bankadan vadeli altın almak

Vadeli altın hesabı ile bankaların size özel olarak sunduğu faiz oranları hem altının fiyat hareketlerinden hem de faiz getirisi ile kazanç elde edebilirsiniz. Vadeli altın faiz oranları bankalara göre değişiklik göstermekle birlikte yıllık %0,75 ile %2,5 arasında değişmektedir.

Devletin yaptığı kampanyalar ile altın kira sertifikası almak

2018-2019 yılında elinde fiziki altını olanların altın kira sertifikası karşılığına geçerek vadeli altından daha fazla getiri elde edilmesini sağlayan bir kampanya başlatılmıştı. Bu gibi kampanyaların tarihlerini belirli aralıklarla devlet açıklamaktadır. Bu gibi kampanyaları kaçırmamanızı öneririz.

Kuyumcudan altın almak

Kuyumcudan altın almak yani fiziki altın almayı pek önermiyoruz. Sebebi ise çalınma riskinin olması ve kuyumculardaki al-sat fiyat farkının çok olmasıdır. Ayrıca fiziki altınlara işçilik maliyeti de eklenmektedir. Çalınma riskine karşı bankalarda bulunan kiralık kasalara altınlarınızı bırakabilirsiniz.

Olası bir kriz ortamında elinizde kuyumcudan aldığınız fiziki altının olması iyidir.

Son 3 yılda Euro, Dolar ve Altın Getirilerinin Karşılaştırılması

Peki altın almak yerine Euro veya Amerikan Dolar’ı alsaydınız getiriniz ne olurdu? İşte son 3 yılın karşılaştırılmalı tablosu (08.04.2019 tarihindeki veriler baz alınarak hazırlanmıştır):

Son 3 yıl Euro, Dolar ve Altın Getiri Kaşılaştırma
Son 3 yıl Euro, Dolar ve Altın Getiri Kaşılaştırma

Ancak unutulmamalıdır ki geçmiş yıllardaki veriler ve getiriler gelecek yıllardaki getirileri garanti etmez.

Infographic

Altın Yatırım Rehberi - Altın Almak Mantıklı Mıdır?
Altın Yatırım Rehberi – Altın Almak Mantıklı Mıdır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz