Banka Makas Aralığı Hangi Saatlerde Düşüktür?

1
41687

Bankalardaki makaslar (alım ve satım için bankaya ödenen bedel) bazı zamanlarda çok yüksek olurken, bazı zamanlarda da çok düşük olabiliyor. Döviz için konuşacak olursak bazen 50 kuruş bazen de 1 TL’yi bulabiliyor. Peki bankalar bunu nasıl belirliyor ve hangi saatlerde, günlerde makası arttırıyor?

Banka makasına güzel bir örnek

Yapı Kredi Bankası’nın şu anki (05 Nisan 2019, Saat:20:49) dolar kuru üzerinden örnek verecek olursak :

Serbest piyasada Dolar/TL 5,63’den işlem görüyorken, bankanın alış fiyatı 5,41 satış fiyatı ise 5,88’dir. Açıklayacak olursam, ben bankadan 100$ almak istersem 5,88 üzerinden alacağım. Eğer elimdeki 100$’ı bozdurmak istiyorsam bankaya 5,41’den bozduracağım.

Banka Makas Örneği
Banka Makas Örneği

Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi makas aralığı piyasa işlem saatleri dışında kaldığından 47 kuruşa kadar çıkmış durumdadır.

Merkez Bankası kuruna göre neden alıp satamıyorum?

Bir banka veya aracı kuruluş ile çalışıyorsanız TCMB (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) kurları üzerinden döviz alıp satamazsınız. TCMB’nın belirlediği kur fiyatları bankalar için geçerli fiyatlardır. Bu yüzden banka da kar elde etmek için bize farklı fiyattan işlem yapar.

Bankalardaki makasın en yüksek olduğu zamanlar

Birinci neden; piyasa işlem saatleri dışında işlem yapılmasıdır. Bankaların makas aralığının geniş olduğu zaman aralığı 09:00-18:00 saatleri dışındaki saatlerdir. Sizlerden gelen yorumlarda bazı bankaların 17:00’dan sonra makası arttırdığını belirtmek isterim. Bu saatler dışında işlem yapıldığında ise farkın en yüksek olduğu zamandır.

İkinci neden ise; makaslar volatilitenin (bir yatırım aracının fiyatındaki değişim) yüksek olduğu zamanlarda çok açılır. Bu durumda piyasadaki talep sizin alıp satmak istediğiniz dövize doğru artış gösterirse bankalar da bu durumu kullanıp makas aralıklarını açmaktadır. Böyle olduğunda da alım ve satım arasındaki farklar açılmakta, trade etme şansı azalmaktadır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken husus, banka veya aracı kurumunuzdaki anlık kurdaki fiyat ile sizin almak veya satmak istediğiniz kurdaki farka dikkat etmenizdir. Yukarıdaki makas örneği buna güzel bir örnek oluşturacaktır.

Bankalardaki makasın en düşük olduğu zamanlar

En düşük olduğu zaman aralığı piyasaların açık olduğu zamandır. 09:00 ile 18:00 arasında işlem yaptığınızda en düşük farkı öderseniz. Ayrıca volatilitenin düşük olduğu zamanlarda da makas en düşüktür.

Peki ya banka makas oranları ne kadar?

Makas oranları bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Burada her ne kadar Merkez Bankası’nın kuru tabiri kullanılsa da aslında bankanın kuru kullanılmaktadır. Volatil olmayan günlerde bir bankanın döviz alım satım makası oransal olarak %0,96-1,10 gibi bir oran aralığında olmaktadır. Bu oran mesai saatleri dışında, hafta sonu ve resmi tatillerde %4’e kadar çıkmaktadır.

Yanlış işlem yapmamak için ne yapabilirim?

Kur alışverişlerinde yanlış işlem yapmamak için döviz alıp satarken mesai saatleri içinde işlem yaparak makas aralığının en az olduğu zamanlarda işlem yapılmalıdır.

Infographic

Aşağıdaki Infographic ile alım satımlarda kullanmanız için banka makas rehberi hazırladık. Umarım sizlere yardımcı olur.

Banka Makas Rehberi - Zaman
Banka Makas Rehberi – Zaman
Sonraki İçerikAltın Almak Uzun Vadede Mantıklı Mı?
Piyasalar Finans kurucusu olarak yazılarımı yazmaktayım. Amacımız; finansal okur yazarlığın yayılmasına biraz da olsa katkımız olmasıdır. Unutmayalım ki güçlü yarınlar için, finansal bağımsızlığını sağlamış bir ülke durumuna gelmemiz gerekir. Desteğinizi ve paylaşımlarınızı bekliyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz