Değerli yatırımcı dostlar, hepimizin hayalinde yıllarca çalıştıktan sonra güzel bir emeklilik yatıyor. Bunun için BES’lere üye olma, özel emeklilik planları oluşturma, temettü hissesi alma, swing trade ile uzun vade yatırım yapma ve hatta altına yatırım yapma gibi sayısını daha da artırabileceğimiz emeklilik planları yapıyoruz. Bunların hepsi tek bir şey için: Erkenden ekonomik özgürlüğümüzü kazanmak!

Peki yatırım fonları ile temettü emeklisi olabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Evet, profesyoneller tarafından yönetilen bir fon belki sizin hayallerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Eğer etrafınızda temettü emekliliğine yatırım yapan, iyi yol almış bir dostunuz yoksa ya da size alacağınız hisse senetlerini bir kağıda yazıp vermiyorsa bu yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Temettü Dağıtan Şirketleri İçeren Yatırım Fonları Hangileridir?

Değerli yatırımcı dostlar, ülkemizde temettü yatırımcılığı yeni yeni küçük yatırımcı tarafından bilinmeye başlasa da aslında borsada yatırım yapmanın temellerini oluşturan bir yatırım şeklidir. Ne güzeldir ki temettü yatırımı yaparken yatırım fonlarını da kullanabiliriz. Ülkemizde şu anda TEFAS‘da işlem gören 3 adet  temettü yatırım fonu vardır. Bunlar :

  • DPT – DENİZ PORTFÖY BİST TEMETTÜ 25 ENDEKSİ HİSSE SENEDİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)
  • ALC – AK PORTFÖY BİST TEMETTÜ 25 ENDEKSİ HİSSE SENEDİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)
  • GSP – AZİMUT PYŞ KAR PAYI ÖDEYEN HİSSE SENEDİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)

Yukarıdaki fonlar dışında ayrıca bireysel emeklilik fonlarında (BES) temettü yatırımcılığı için fonlar mevcuttur. Onları başka bir yazımızda incelemek daha doğru olur.

Temettü Yatırım Fonu Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde işlem gören 2 çeşit temettü yatırım fonu vardır. Bunlar:

Temettüleri Fon Pay Fiyatına Yansıtan (Temettü Endeksi) Yatırım Fonları

Bu fonlar (DPT ve ALC), fon portföyü içinde yer alan hisselerden elde edilen temettüleri fon pay fiyatına ekleyerek yatırım yaparlar. Temettü dağıtımı olan gün hisse senedi fiyatı dağıtılan temettü kadar düşer ama bu fonlar tekrar hisse senedi aldığından 3 günlük fiyat ortalaması aynı olarak kalır. Tabii ki bu arada hisse senedi fiyatı artarsa artıştan da yararlanabilirsiniz. Burada seçilen hisseler temettü endeksinden seçilmektedir. Bu temettü endeksinden seçilen hisse getirileri esas alınır ve en az %80’i hisse senedinden oluşur. Ancak yatırımcı bilgi formlarını incelemede ve strateji değişikliği olup olmadığına bakmada fayda vardır.

Temettüleri Nakit Olarak Ödeyen (Kar Payı Ödeyen) Yatırım Fonları

Bu fon (GSP), fon portföyünde bulunan hisselerden elde edilen temetüyü nakit olarak 2 taksit şeklinde ocak ve temmuz aylarında yatırım hesabınıza yatırmaktadır. Yatırılan bu nakit temettüyü isterseniz kullanabilir ya da tekrar fon payı satın alabilirsiniz. Ancak emeklilik planınızı bu fon üzerine kurduysanız önemli olan tekrar pay satın alarak fon paylarını arttırmak ve emekli olduğunuzda sadece ocak ve temmuz aylarını beklemektir.

Bu fonda seçilen hisseler de temettü endeksinden seçilmektedir. Fon portföyünün en az %80’i hisse senedinden oluşmaktadır. Eğer fon içeriğindeki hisse senetlerini incelemek isterseniz KAP’da yer alan GSP – AZİMUT PYŞ KAR PAYI ÖDEYEN HİSSE SENEDİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON) sayfası özet bilgilendirme kısmından fon dağılım raporunu okuyabilirsiniz. Fon dağılım raporları her ay yayınlanmaktadır.

Bir de bir ayrıntıyı bu yazımda belirtmek isterim. GSP fonu için TEFAS’da yayınlanan getiriler gerçek getirileri yansıtmamaktadır. Sebebi de ocak ve temmuz ayında nakit olarak temettü verdiğinden fon pay fiyatı dağıtılan temettü kadar düşmektedir. Bu da eksi getiri olarak gözükmektedir. Halbuki bu getiri artı olarak kabul edilmeli ve yıllık getirilere eklenmelidir. Örneğin temmuz ayında aldığım nakit temettü sonrası %2’ye yakın bir günlük düşüş olduğu gözükmektedir. Ancak ben o farkı nakit temettü olarak aldım. Yüzdesel olarak hesaplama hatası yapmış olabilirim ocak ve temmuz aylarının ilk iş günü olan düşüşlerden kendiniz hesaplamanız daha doğru olacaktır. Çünkü bir önceki iş gününün getirisi de fon fiyatına eklendiğini varsayabiliriz.

Temettü Emekliliği Hayal Mi?

Siz sadece hayal edin ve disiplinli bir şekilde biriktirin. Belki hep beraber o hayali yakalarız. Çünkü, bizim hayalimizi yaşayanlar var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here