Yatırım Fonu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0
5696
Yatırım Fonu Almak
Yatırım Fonu Almak

Değerli yatırımcı dostlar, bu yazımda sizlere yatırım fonu alırken nelere dikkat etmeliyiz ve fon alımı esnasında neleri kontrol etmeliyiz gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım. Faydalı bulursanız lütfen bu yazıyı daha çok kişiye ulaştırınız.

Yatırım Fonu Kontrol Listesi ile Riski Azaltın

Yatırım fonu alıp satarken bir kontrol listesi yapmamız yatırım fonu alım ve satımında sizlerin doğru zamanda doğru tercihleri yapmanızı sağlayabilir. İşte bu sebepten aşağıda başlıklarını oluşturduğum listeye hızlıca bir bakarak doğru karar vermenizi sağlayabilirsiniz. Tabii ki bu benim kendime ait kullandığım bir fon süzme ve seçme listemdir. Herkes kendisine göre bir liste hazırlayabilir ve fon yatırımındaki getirilerini arttırabilir ya da yanlış kararlar verip zarar edebilir. Buyurun değerli yatırımcı dostlar başlayalım:

Kategori Seçimi ve Portföy Çeşitlendirme

Yatırım fonlarına yatırım yaparken mümkün olduğunca riskleri dağıtmaya ve az-çok ama öz getiri elde etmeye çalışmalıyız. Çünkü amacımız sermayeyi eritmeden yatırım yapmak ve kazanç elde etmektir. Unutmayalım yüksek risk yüksek kar anlamına gelmez tam tersi fazla zarar da edebilirsiniz.

Hangi Kategorideki Fonu Seçmeliyim?

Yatırım Fonu Kategori Seçimi

TEFAS sitesinde (Fonların fiyat ve performansının yayınlandığı sitedir) yukarıdaki görselde olduğu gibi yatırım fonlarının kategorisi yer almaktadır. Buradan seçim yaparken genelde aynı kategorideki fonları seçmemeye ve riskleri tek kategoride toplamamaya dikkat etmemiz gerekir.

Örnek görselde kıymetli madenler şemsiye fonları arasında yer alan altın fonu aldığımızı ve altın fonunun düştüğünü varsayalım. Hisse senedi piyasasında bir ralli başladığında bu ralliyi kaçırmamak ve hisse senedi piyasasındaki fırsatı değerlendirmek için de hisse senedi fonuna yatırım yapsaydık altının düşüşünde kıymetli madenler fonumuzdan zarar ederken hisse senedi piyasasının yükselişinden hisse senedi fonumuz ile kaybımızı azaltmış belki de kara geçmiş olabilirdik. Burada önemli olan piyasaların yönüne göre hareket etmemiz ve çeşitlendirme ile riski azaltmamızdır. Ayrıca oransal olarak arttırıp azaltarak bu getiriyi arttırabilirsiniz.

Fonların Kategori Performansını Nasıl Değerlendirmeliyim?

Yatırım fonu alım ve satımında diğer dikkat etmemiz gereken konu seçtiğimiz fonun kendi kategorisi içerisindeki performansıdır. Kategori performansına göre seçim yaptığımızda seçtiğimiz fon da kategorisinin eşdeğeri ölçüsünde hareket etmesi öngörülebilir. Öngörülebilir diyorum çünkü bu performans fon yönetimi ile, yani diğer bir deyişle fonların içeriği ile ilgilidir. Aynı kategoride bulunana A fonu çok güzel getiriler sağlarken B fonu ise zarar edebilir. Ben fon seçimi yaparken 3 yıllık ortalamalarını alıyor ve kategori ortalamasına göre istikrarlı getirilerini karşılaştırıyorum. Bu şekilde sıralama yaptığımda fonlar arasında hangi fonun daha iyi yönetildiğini de görmüş oluyorum.

Fon İçeriği Bize  Çok Şey Anlatır

Yatırım Fonu İçeriği

Kategorisini seçtiğimiz fonların içeriğini de incelememizde fayda vardır. Aynı kategorideki fonların farklı performans göstermesinin nedeni fonların içerisindeki dağılımdır. İşte bu sebepten fon içeriğini incelemeli ve riskli gördüğünüz bir durum var ise o fonu tercih etmemelisiniz. Fon içerikleri özel fonlar harici KAP’da belirli periyotlarda yayınlanır ve o fonu takip ederken içeriğindeki değişimlere göre fonun yönetim stratejisini anlayabilirsiniz. Genellikle fon yöneticileri fon stratejisinde çok radikal kararlar almayı doğru bulmazlar. Yani bir aylık bir fon bilgilendirmesinde genel olarak stratejiyi kavrayabilirsiniz. Tabii ki bu stratejiler arasında hangisinin iyi olduğuna karar vermek zaman alacaktır. Bu yüzden bol bol fon raporlarını okumanızı tavsiye ederim.

Yatırım Fonlarının Geçmiş Performansına Güvenmeli Miyim?

Bir fonun geçmiş performansı gelecek performansı anlamına gelmez ama 3-5 yıllık ortalamalar size ortalama bir fikir sağlayabilir. Örnek verecek olursak bir kategori ortalaması yıllık %10 olan bir fonun altında kalanlar kötü yönetim üstünde kalanlar ise iyi yönetim olarak değerlendirilebilir. Buna ek olarak geçmişe dönük yıllık performanslarında (örnek 2017, 2018, 2019 yılı içerisindeki 1 yıllık getirisi) negatif getiri olan bir fonu tercih etmemeye çalışırım. Düşünsenize paranızı yatırdınız 1 sene beklediniz ve diğer fonlar %5-10 getirirken siz negatif kazandınız. Pek istenmeyen bir durum olur.

Alım ve Satım Valörünü Nasıl Kullanmalıyım?

Yatırım Fonu Valör

Valör tanımını yapacak olursak, işlemin karşılıklı olarak muhasebe hesaplarına alacak ve borç geçtiği, özetle işlemin fiilen gerçekleştiği tarihtir.

Alım ve satım valörleri her fon için ayrı ayrıdır. Bunu da TEFAS sitesinden yukarıdaki görselde olduğu gibi fon profili kısmından bakabilirsiniz.

Peki niçin önemlidir? Çünkü fon kategorisinde bir değişiklik yapacaksanız ve yeni geçiş yapacağınız kategoride fırsatı kaçırmak istemiyorsanız eski fonunuzun satım talimatını ona göre vermeniz gerekmektedir. Aracı kurum ve bankadan bankaya değişmekle beraber saat 14:00 civarı paranız yattığından ona göre plan yapmanızda fayda vardır. 1 gün valörlü olduğunu varsayarak yeni fon alımınızı 2 gün sonraki fiyattan alım yapmış olursunuz.

Yatırım Fonu Alırken Sadece Bunlar Yetmez

Almayı düşündüğünüz fon içeriğini incelediğinizde her enstrümanın bir tekniğinin ve temelinin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Yatırım yaptığınız kategorinin genel dinamiklerine hakim olmaya çalışın ve seçiminizi yapın. Sizin adınıza o kategorinin içeriğini profesyoneller yönetsin ve ülkemize sıcak para ile faydanız olsun. Hem siz hem de ülkemiz kazansın.

Yatırım fonu alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar:

  • Yatırım amacınızı ve risk toleransınızı belirleyin. Yatırım fonu seçerken, yatırım amacınızı ve risk toleransınızı göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, uzun vadeli yatırım yapmayı planlıyorsanız, daha düşük riskli bir fon seçmelisiniz. Kısa vadeli yatırım yapmayı planlıyorsanız, daha yüksek riskli bir fon seçebilirsiniz.
  • Fonun performansını inceleyin. Fonun geçmiş performansı, gelecekteki performansı hakkında bir fikir verebilir. Ancak, geçmiş performans gelecekteki performansın garantisi değildir.
  • Fonun yönetim ücretini inceleyin. Yönetim ücreti, fonun performansını etkileyen önemli bir faktördür. Düşük yönetim ücretine sahip bir fon seçmeye çalışın.
  • Fonun likiditesini inceleyin. Fonun likiditesi, fonu satabilme kolaylığıdır. Yüksek likiditeye sahip bir fon seçmeye çalışın.

Yatırım fonu alırken dikkat edilmesi gereken bazı diğer noktalar şunlardır:

  • Fonun yatırım stratejisini inceleyin. Fonun hangi varlıklara yatırım yaptığını ve nasıl bir yatırım stratejisi izlediğini inceleyin.
  • Fonun yönetimini inceleyin. Fonun yönetimini ve yöneticisinin deneyimini inceleyin.
  • Fonun risklerini inceleyin. Her yatırım fonunun bir riski vardır. Fonun risklerini inceleyin ve bu riskleri göze alıp alamayacağınızı değerlendirin.

Yatırım fonu almadan önce bu noktalara dikkat ederek, daha doğru bir karar verebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz